Michał Kubiak, trener 4Results
W czasach przyspieszających przemian technologicznych, pandemii i gospodarczego “lock downu”, tempa nabierają procesy, które zmienią świat pracy.
W rozmowach z menedżerami i specjalistami słyszę o narastającej marginalizacji zadań powtarzalnych i schematycznych. Cal Newport (autor książki “Deep work”) nazywa takie działania pracą „płytką” – wykonywaną automatycznie, nie generującą nowej wartości i podatną na rozpraszacze. Pracę taką łatwo przerwać w złudnym poczuciu, że szybko można do niej wrócić bez straty dla efektywności. Zadań z tej kategorii jest coraz mniej, bo zaczynają je wykonywać algorytmy w postaci systemów, programów i aplikacji. Przeciwieństwem pracy “płytkiej” jest praca “głęboka”, wymagająca całkowitego skupienia. To ona pozwala tworzyć nową wartość i osiągać wybitne efekty. Wymaga rozciągnięcia swoich zdolności poznawczych oraz stworzenia optymalnych warunków. Zanurzenie się w niej pozwala osiągnąć stan, w którym następuje pełna koncentracja wolna od dystraktorów.
Dlaczego właśnie dziś jest to tak ważne?
Zmiany na rynku pracy i w organizacjach
Automatyzacja w parze ze sztuczną inteligencją zmieniają rynek pracy na naszych oczach. Cały czas pojawią się nowe wymagania, stanowiska i zawody. W wyścigu o nie, konieczna będzie nauka nowych umiejętności lub pogłębienie swojej specjalizacji. Według Cala Newporta niedługo na rynku pracy i w firmach przewagę zdobędą ludzie i zespoły, które:
- mają dostęp do dużego kapitału,
- potrafią pracować z maszynami i tworzyć algorytmy (np. programiści),
- są wybitni w swoich obszarach (wysokiej klasy specjaliści).
Dostęp do pierwszej grupy może być trudno osiągalny dla konkretnego człowieka. Rozwijając kompetencje można znaleźć się w drugiej lub trzeciej grupie. Wymaga to jednak umiejętności pracy w maksymalnym skupieniu, co stanowi dziś nie lada wyzwanie.
Spowolnienie gospodarcze wymusza na firmach jeszcze większą koncentrację na wartościowej i efektywnej pracy. Kompetencja “deep work” stanie się jedną z najbardziej pożądanych w organizacjach szukających metod przetrwania i możliwości rozwijania biznesu.
Jak rozwijać umiejętność pracy “głębokiej”?
Chcesz regularnie osiągać stan pracy w maksymalnym skupieniu? Pomoże ci w tym m. in.:
- Medytacja. Umiejętność głębokiej “pracy” wykształcisz przede wszystkim dzięki regularnemu treningowi uważności. Wystarczy 10 minut koncentracji na oddechu dziennie, aby zobaczyć realne efekty.
- Radykalizm. Wyłącz wszystkie powiadomienia w telefonie i nie tylko. Zredukuj liczbę e-bodźców do zera. Jedyne połączenie jakie istnieje, to Ty i Twoja praca. Porzuć FOMO (fear of missing out) na rzecz JOMO (joy of missing out).
- Sojusznicy (albo przynajmniej nie wrogowie). Poinformuj najbliższe otoczenie o tym, że potrzebujesz popracować w maksymalnym skupieniu. Ludzie potrafią być wyrozumiali, gdy usłyszą, jakie masz potrzeby.
- Rezerwuj czas na “deep work”. Najważniejsze są spotkania z samym sobą, z tym, co masz do zrobienia.
- Nazwij swoje wewnętrzne rozpraszacze. Co słychać w polityce? Jaki wynik meczu? Jaka jest dziś liczba zakażeń? Trening medytacji pozwoli Ci świadomie zauważać własne triggery, nazywać je i spokojnie wracać do stanu “głębokiej pracy”.
- Regularne przerwy vs flow. Brak przerwy uzasadnia jedynie osiągnięcie stanu flow. Wykorzystuj czas, gdy chemia twojego mózgu daje naturalne przyspieszenie procesów myślowych i ponadprzeciętną kreatywność.
- Podejmij decyzję, co jest dla Ciebie priorytetem. Jeśli tego nie zrobisz, wszystkie dystraktory mogą zająć miejsce tego, nad czym właśnie chcesz się skupić.
Dowiedz się więcej o różnych sposobach podnoszenia własnej skuteczności i rozwoju umiejętności osobistych