14 – 15 marca odbył się dwudniowy Warsztat Discover Excellence, który poprowadzili licencjonowani trenerzy Izabela Starnawska oraz Ireneusz Biliński. Warsztat jest pierwszym etapem zgłębiania Modelu Shingo.
Z Instytutem Shingo zawiązaliśmy partnerstwo niespełna rok temu. To bardzo ważny moment w kartach naszego rozwoju, który przypieczętowaliśmy I Warsztatem Discover Excellence. Poniżej relacja z jego przebiegu, oraz z wrażeń, które po nim pozostały. Zapraszamy do lektury.
Warsztat trwał 2 pełne dni. Ilość wiedzy, inspiracji i konieczność przećwiczenia nowych umiejętności wysoko postawiły poprzeczkę pod względem przeżycia tego czasu nie tylko intensywnie, ale przede wszystkim efektywnie. Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że udało nam się go odpowiednio wykorzystać.
Pierwszy dzień poświęciliśmy na zgłębianie Modelu Shingo. Słuchacze uczyli się zależności występujących w kulturze organizacyjnej, które dotyczą m.in. zachowań pracowników – na wszystkich szczeblach firmy, oraz rezultatów biznesowych – które zawsze należy uwzględniać. Zajęcia przebiegały w mieszanej formule – częściowo w wykładowej, interakcyjnej i ćwiczeniowej – dzięki temu uczestnicy mogli konfrontować otrzymaną wiedzę z własnymi doświadczeniami, a także dopiero powstałymi spostrzeżeniami. Słuchacze szkolenia to kadra wyższego i najwyższego szczebla zarządzającego. Dzięki temu dyskusje i wnioski dotarły do najbardziej odpowiedniego grona osób – ludzi, którzy każdego dnia kształtują kulturę organizacyjną w firmie oraz ponoszą odpowiedzialność za wypracowane wskaźniki efektywnościowe i oczywiście, rezultaty na poziomie biznesowym.
“Model Shingo skomplikowany w teorii, w praktyce łatwy i bolesny, zabójczo skuteczny. Tylko dla
odważnych.”
Marek Moncznik, Dyrektor Zarządzający w Dunapack Eurobox
Zgodnie z zapowiedzią, druga część Warsztatu odbyła się w tzw. rzeczywistych warunkach – firma Wielton udostępniła pewne obszary produkcyjne na potrzeby przećwiczenia nowych umiejętności uczestników. Aby móc świadomie zarządzać kulturą, należy wiedzieć jak ją badać i czym powinna się objawiać. Zatem uczestnicy trenowali jak rozpoznawać zachowania pracowników – w sposób odrywający od ich codziennej rutyny i równocześnie przyjazny osobom przebywającym w hali produkcyjnej, czy biurze administracji (ogromną zaletą Modelu jest jego uniwersalność wynika to z tego, że docelowo wprowadza się go w całej jednostce organizacyjnej).
“Co do samych warsztatów, to jestem z nich zadowolony. Model Shingo układa w głowie temat związany z kulturą pracy.”
Jakub Kaszuba, Prezes Zarządu w Base Group
Wyjątkowo podczas tego Warsztatu Discover Excellence gościł również Kenneth Snyder – Dyrektor Zarządzający Instytutu Shingo, dzięki czemu uczestnicy mieli unikalną możliwość otrzymania wiedzy od samego źródła – zgodnie z jedną z Kluczowych Zasad Shingo. Pierwsza wizyta w Polsce dała też Kenowi pewien obraz na temat poziomu menadżerów, liderów w polskiej rzeczywistości produkcyjnej. Był pod wrażeniem ich wysokiego i autentycznego zaangażowania.
“Podejście Shingo to nieznane wcześniej spojrzenie na istniejące lub nowe systemy w organizacji. Szkolenie dało mi wiele inspiracji do wykorzystania tego modelu w praktyce.”
Katarzyna Malina, Kierownik ds. Ciągłego Doskonalenia w Strauss Coffee
“Jeden z lepszych warsztatów, w których każdy poczuwający się menadżerem powinien wziąć udział. Serio.”
Marek Moncznik, Dyrektor Zarządzający w Dunapack Eurobox
Chcesz wiedzieć więcej o Warsztacie lub uzyskać informacje o ofercie wdrożeniowej Modelu Shingo? A może po prostu chcesz poczytać o Modelu Shingo? Daj nam znać, dostarczymy Tobie potrzebne informacje: