Czy 50-letnia maszyna może być inteligentna?
Odpowiedź brzmi tak! Wszystko, czego potrzebujesz, to Kierownictwo, które chce myśleć nieszablonowo oraz usługodawca, który pomoże zastosować nowoczesną technologię w inteligentny sposób. CHB Group, wiodąca grecka firma produkująca owoce w puszkach, przeciery owocowe, owoce krojone w kostkę i zagęszczone soki owocowe, właśnie to robi.
Zamiast nieustannie inwestować w nowe maszyny, Grupa CHB koncentruje się na ciągłym ulepszaniu wydajności swoich istniejących maszyn. Dzięki Evocon, dostawcy rozwiązań do zbierania i analizy danych w zakresie wykorzystania maszyn (w tym pomiaru #OEE), firma oszczędza środki w nowe, innowacyjne technologie i produkty.
Wyświetlanie aktualnych danych OEE na hali produkcyjnej jest szczególnie korzystne dla Operatorów maszyn, chociaż przynosi również korzyści innym osobom w produkcji, takim jak Liderzy zespołów, Przełożeni, Technicy utrzymania ruchu i Menedżerowie.
Obecnie najlepszą praktyką jest pokazywanie wydajności OEE na bieżąco, dając Operatorom i innym osobom uczestniczącym w procesie produkcyjnym możliwość reagowania na pojawiające się problemy.
Ogólna efektywność sprzętu (OEE) polega na mierzeniu zarówno wydajności, jak i produktywności w produkcji. Jest to kombinacja wskaźników, które określają, jak efektywnie wykorzystywana jest operacja produkcyjna.
Monitorując OEE, producenci mogą określić ilościowo i zmierzyć potencjał sprzętu oraz zidentyfikować źródła strat. Ponadto, skupiając się na potencjale i źródłach strat, które uniemożliwiają wykorzystanie potencjału sprzętu, stało się de facto podejściem do identyfikacji możliwości ich poprawy.
Ostatecznie OEE ma na celu zmniejszenie ilości odpadów (strat produkcyjnych), obniżając w ten sposób koszty przy jednoczesnej poprawie produktywności. Drugorzędną korzyścią płynącą z korzystania z OEE jest to, że może wydłużyć okres użytkowania sprzętu dzięki zwiększonej świadomości i skupieniu się na kondycji i produktywności maszyny.
Kompatybilność starej maszyny Grupy CHB z Przemysłem 4.0 została osiągnięta poprzez zastosowanie:
- urządzenia IIoT do automatyzacji gromadzenia danych z maszyny;
- oprogramowania OEE, które przekształca zebrane dane w praktyczne spostrzeżenia;
- 10-calowego tabletu, który wizualizuje dane dla Operatorów i Kierowników.
Ryc.1. Urządzenia IIoT firmy Evocon
Ryc.2. Tablet z oprogramowaniem OEE firmy Evocon
Konserwatorzy, działy kontroli jakości i inne działy, mają teraz dostęp w czasie rzeczywistym do informacji o wykorzystaniu maszyny do zamykania puszek.
Ryc.3. Ponad 50-letni zamykacz puszek w CHB Group przeniesiony w erę cyfrową
Szczegółowo monitorują OEE i wiedzą:
- ile puszek jest produkowanych co minutę,
- ile nie zostało wyprodukowanych i dlaczego.
CHB mają bardzo krótkie ramy czasowe: muszą przetwarzać świeże owoce zaledwie kilka godzin po zbiorze. Mogą jednak polegać na tym przestarzałym, ale nadal funkcjonalnym sprzęcie i zachować doskonałą jakość. Evocon umożliwia to, dostarczając wszystkie dane potrzebne do podejmowania decyzji.
Innymi słowy, wsłuchując się w „bicie serca” maszyny, mogą łatwo diagnozować „choroby” i podejmować działania, zarówno reaktywne, jak i – jeszcze lepiej – proaktywne.
Jeśli dostrzegasz wartość z zastosowania oprogramowania od Evocon w swojej firmie, zachęcamy do skorzystania z 30-dniowej bezpłatnej wersji próbnej! Gwarantujemy, że nie pożałujesz – co więcej – możemy powiedzieć, że będziesz pozytywnie zaskoczony jak wiele ciekawych rzeczy jeszcze przed Tobą.